Skolioza

Published on 23 November 2020 at 08:22

Z današnjo objavo zaključimo serijo objav o hrbtenici:-) Danes bom pisala nasploh o hrbtenici, njeni zgradbi in težavi, ki se lahko pojavi – skoliozi.

Za začetek poglejmo zgradbo hrbtenice. Hrbtenico delimo na vratno, prsno in ledveno. Sestavljena je iz 33-34 vretenc, ki oblikujejo kifoze in lordoze, tako imenovani dvojni S, njena rast pa je pogojena z rastjo vretenc. Če je hrbtenica enako obremenjena, je normalna rast na vseh delih enakomerna, če pa deluje na eni strani večji ali manjši pritisk, pride do neenakomerne rasti. Takšno ukrivljenost hrbtenice v stran imenujemo skolioza. Skolioza najhitreje napreduje v obdobju hitre rasti, kot vse ostale deformacije skeleta.

Poznamo dva tipa skolioze:

  • Funkcionalna ali nestrukturna
  • Strukturna

Funkcionalna ali nestrukturna skolioza

Povzroča jo lahko začasna motnja v hrbtnih mišicah, ki vzdržujejo normalno držo. Zelo dober način, kako približati vlogo mišic pri poziciji hrbtenice, je naslednji primer: hrbtenica je kot steber, ki ga pokonci držijo jeklene vrvi, v našem primeru mišice. Kaj se zgodi, če ena jeklena vrv popusti? Steber se nagne na stran, kjer ga drži več jeklenih vrvi. Torej, če je šibka ena mišica, ki se pripenja na hrbtenico, se hrbtenica upogne na stran, kjer so mišice močnejše. Vzrok je prav tako lahko v različnih dolžinah okončin ali fiksiranih kontraktur v kolku. Nestrukturna skolioza izgine v ležečem položaju oz. pri predklonu ali odklonu v smeri izbočenja krivine in se da popraviti (kako? – beri dalje).

 

Strukturna skolioza

Nastane zaradi prirojene motnje v razvoju vretenc, trajne motnje v posturalni aktivnosti ali zaradi drugih bolezenskih procesov na vretencih oz. sosednjih strukturah. Prisotna je v vseh položajih telesa in jo s hotenimi gibi ne moremo odpraviti.

 

Pri krivinah prsnega dela hrbtenice pride do sprememb tudi pri položaju reber – na izbočeni strani so potisnjena nazaj in tvorijo rebrno izboklino, na drugi strani pa so potisnjena naprej ter skupaj. Pri težjih oblikah lahko zaradi deformacije pride tudi do dihalnih motenj in motenj srčne funkcije.

Kritično obdobje vsake skolioze je obdobje intenzivne rasti (obdobje pubertete), z ustavitvijo rasti se ustavi tudi razvoj skolioze. Nižja starost in večja skolioza večinoma pomenita slabšo prognozo. Prav tako imajo slabšo prognozo sekundarne skolioze, ki napredujejo po končani rasti. Zdravimo jih lahko na konzervativen način ali z operativnim posegom. Pod konzervativne pristope štejemo vadbo, s katero poskušamo izboljšati mišični tonus, držo in prožnost hrbtenice. V primeru še vedno trajajoče rasti, se predpiše uporaba steznika (le če je krivina večja od 25 stopinj in če do zaključka rasti manjka več kot 1-2 leti), ki se ga nosi do 23h dnevno. Operativno zdravljenje je potrebno pri krivinah večjih od 50 stopinj. Izvede se operativna korekcija in zatrditev, ker se tudi po končani rasti te vrste skolioze nadaljujejo, ponavadi zaradi degenerativnih sprememb. Z operacijo prav tako upočasnimo poslabšanje dihalnih sposobnosti in omogočimo bistveno boljšo kakovost življenja.

 

 

Naj zaključim z mislijo: ''Vedno verjemi vase! Le ti veš, koliko krat te je življenje že zlomilo in kaj vse si dal/a skozi ter kakšna moč se skriva v tebi!''

 

 

 

Add comment

Comments

There are no comments yet.

Create Your Own Website With Webador